olga_den_f: (Default)
[personal profile] olga_den_f
*
© Мої ялинки з насінинки вподобав Сосновий зірчастий пильщик-ткач. Ця падлюка обпавутинила всі гілочки і вирішила поїсти всю хвою. Тому треба рятувати хвойні красуні терміново.



Пильщик зірчастий ткач

Знайшла в інтернеті інформацію про те як боротися з шкідниками що знищують хвойні дерева.©

ПИЛЬЩИК. Ялиновий звичайний пильщик – це невелика комаха з прозорими крилами. Гусениці трав’янисто-зеленого кольору, побачити їх дуже важко, бо вони добре маскуються під хвою. Гусениці живляться хвоїнками молодих пагонів, при цьому хвоя на верхівкових та бічних пагонах набуває червоно-бурого кольору і довго не опадає. Пошкоджені хвоїнки мають вигляд сильно обпалених і обгризених, рослина втрачає декоративність. Стару хвою ялини обгризають одиночні і гніздові пильщики. Своє житло обидва цих пильщика створюють з павутини та екскрементів. На ялинах живляться і інші види пильщиків: ялиновий, ялиновий смугастий, ялицевий чорний, ялиновий одиночний, ялиновий громадський, ялиновий темнокрилий. На модринах: смугастий модриновий, плямистий модриновий, великий модриновий, зморшкуватий модриновий та ін. Уражаються сосни, ялини, ялівці, модрини.

Заходи боротьби. Перекопувати пристовбурні кола. Знищувати гнізда і личинки при низькій чисельності шкідника. Профілактичні обприскування молодих рослин навесні й на початку літа інсектицидом АЛЬТЕКС.

ПАГОВ’ЮН. Личинка-гусениця рудуватого забарвлення, рідше темно-бурого. Цей шкідник досить часто зустрічається і вражає проріджені соснові молодняки, особливо на бідних піщаних ґрунтах. Якщо стовбур пошкоджений по всьому колу, верхівка відмирає і виникають: багнетоподібна верхівка, вилоподібні або іншим чином спотворені крони. Пагони над галлами викривляються і засихають, на гілках залишаються темні твердіючи смоляні напливи. Шкідливість пагов’юна полягає в тому, що, харчуючись вмістом бруньок і тканинами зростаючих пагонів молодих сосен, личинки цих комах викликають вади стовбура дерева. У пошкоджених сосен втрачається також частина приросту. На соснах зустрічаються й інші пагов’юни: літній паговьюн, бруньковий паговьюн. Гусениці річного пагоновьюна світло-жовтого, коричневого кольору, знищують верхівки травневих пагонів, з’їдають серединні бруньки на верхівках пагонів.

Заходи боротьби. Видалення і спалювання пошкоджених пагонів зі смоляними натіканнями, в яких зимують гусениці. Обприскування дерев навесні, при відростанні молодих пагонів, і при необхідності влітку препаратом ДЕСТРОЙ, (ДЕСТРОЙ+ФРЕШ).

ХЕРМЕС. Дрібна сисна комаха світло-зеленого кольору, голова та ноги сірі. Це особлива група шкідників хвойних рослин. Вони утворюють темно-зелені гали, схожі на ялинову шишку. Розрізняють декілька видів хермесів: ялиново-ялицевий бурий, ялиново-модриновий, а також зелений. У хермеса в серпні розвиваються зелені шишкоподібні великі гали та овальні, дрібні гали на кінцях гілок, що з’являються в кінці червня, їх утворює ранній хермес. Восени біля основи бруньок з’являються дрібні личинки, які навесні перетворюються на дорослих комах. Самиці живляться соком хвойних рослин і відкладають яйця. Личинки, що з’явились, ушкоджують бруньки та деформують їх. Пізніше на цих місцях формуються гали. При великій чисельності шкідника хвоя жовтіє і обсипається, ослаблені дерева через декілька років гинуть. Хермес широко поширений у спільних посадках ялини і модрини, так як є мігруючим видом.

Уражаються:

ялина – ялиновий хермес, однодомний хермес
ялиця – ялиново-ялицевий бурий хермес, ялиново-модриновий зелений хермес
модрина – ялиново-модриновий червоний хермес, ялиново-модриновий зелений хермес, зеленуватий хермес. Викликає згинання та пожовтіння хвоїнок.

Заходи боротьби. Профілактичне обприскування рослин навесні, повторно в період відростання молодих пагонів і при великій чисельності шкідника в літній час рекомендовано застосовувати препарат ДЕСТРОЙ, (ДЕСТРОЙ+ФРЕШ) в профілактичних і лікувальних заходах.

ЩИТІВКА та НЕСПРАВЖДНЯ ЩИТІВКА. Ялинова несправжня щитівка – дрібна сисна комаха. Масові колонії комах на молодих посадках, висмоктуючи соки, не тільки викликають загальне уповільнення зростання, але часто зовсім гублять рослини. Гілки дорослих дерев, на яких з’являються колонії несправжніх щитівок, буріють, сильно всихають і деформуються, у них зменшується загальна асимілююча поверхня, а це затримує ріст і знижує зимостійкість дерев. Самиці і личинки живляться соками на хвої і пагонах, виділяючи падь. Також зустрічаються ялицева і ялинова щитівки. Від ялинової щитівки особливо страждають дерева, що ростуть в затінених місцях і на сухих ґрунтах. Дотримання правильної агротехніки запобігає нападу шкідників. Допомагає профілактичне обприскування молодих дерев інсектицидами. При великій чисельності повторюють обприскування в серпні – вересні.

Ялівцева щитівка – дрібна сисна комаха. Харчується на хвої і шишках ялівця, кипариса, сосни та туї. При великій чисельності шкідника пошкоджені хвоїнки буріють, всихають і опадають, часто спостерігається всихання молодих пагонів і гілок. При цьому сильно втрачається декоративність, а молоді рослини гинуть.
Туєва несправжня щитівка – пошкоджує тую, ялівець, тис, тсугу, модрину.

Заходи боротьби. Обрізка засохлих пагонів з шкідниками і їх спалювання. Профілактичне обприскування навесні, при розпусканні бруньок і викорінення під час масового виходу личинок-бродяжок препаратом ДЕСТРОЙ, (ДЕСТРОЙ+ФРЕШ).

ПОПЕЛИЦЯ. Попелиці при масовому розмноженні можуть заподіяти шкоду молодим рослинам, оскільки, висмоктуючи сік, сильно пригнічують і послаблюють рослину, затримують ріст, викликають викривлення та скручування пошкоджених пагонів. Пошкоджена хвоя коричневіє, а восени або взимку опадає. При великій чисельності попелиці рослини втрачають декоративність, особливо сильно пошкоджуються рослини біля водойм. Колонії попелиць на хвої розвивають сапрофітну інфекцію у вигляді сіро-чорного нальоту. Зустрічаються: ялівцева попелиця,туєва попелиця,попелиця соснова, попелиці волохата, соснова хвойна попелиця.

Заходи боротьби. Присутність попелиці можна виявити по діяльності мурах, що охороняють її від інших комах-хижаків. Тому рекомендується не допускати поширення мурах. Значно знижує кількість комах зрізання кінців пагонів з колоніями попелиць. Цей захід можна поєднати з запланованим підстриганням рослин. Профілактичні обприскування рослин препаратами ДЕСТРОЙ, (ДЕСТРОЙ+ФРЕШ).

БОРОШНИСТИЙ ЧЕРВЕЦЬ. Паразитує на хвої та викликає її раннє відмирання. Розселяються червеці на надземній частині рослин, а назву свою отримали через білі ватоподібні воскові виділення. Шкоди завдають личинки і дорослі самиці, які висмоктують сік з молодих пагонів. Комахи ці дуже рухливі в будь-якому віці. Зараження червецем може статися спонтанно, а зростання популяції відбуватися швидко, в результаті чого збиток може бути дуже серйозним, аж до загибелі рослини. Личинки і симиці червеців змушені висмоктувати з рослин дуже велику кількість соку, щоб забезпечити себе необхідною кількістю білків. Надлишки вуглеводів вони виділяють у вигляді густого цукристого сиропу, розбризкуючи його навколо себе. На даних цукристих виділеннях часто поселяються грибки, іноді повністю покриваючи листову пластину. При цьому рослина не може нормально фотосинтезувати. Укуси червецю дуже впливають на біохімічний баланс рослини. У місцях скупчення червеців відбувається серйозне ураження судинної системи рослини. Окрім того, борошнисті червеці переносять вірусні захворювання. Ослаблені шкідниками рослини можуть легко уражуватись грибковими та бактеріальними захворюваннями.

Заходи боротьби. Обприскування інсектицидом ДЕСТРОЙ, (ДЕСТРОЙ+ФРЕШ).

ПАВУТИННИЙ КЛІЩ. Ялиновий павутинний кліщ – дуже дрібний сисний шкідник з класу павукоподібних, живиться соком молодих тканин. Хвоя обплутана тонким не густим павутинням або покрита сіруватим павутинням, в якому помітні дрібні точкові кліщі. З часом пошкоджена хвоя стає коричневою і обсипається, декоративність дерев різко знижується. Ялиновий павутинний кліщ і його личинки ушкоджують молоді рослини: ялівець, біоту, ялину колючу, ялину канадську, ялину звичайну, тую західну. За літо самка дає 3-4 покоління. Найбільшої шкоди кліщ завдає в жаркі роки рослинам, зростаючим на сухих ґрунтах. За вегетаційний період кліщі утворюють від чотирьох до шести поколінь, тому ступінь пошкодження збільшується до кінця літа.

Заходи боротьби. Профілактика обприскування навесні й на початку літа препаратом ШТУРМ, а також при чисельному виявленні в період вегетації рослин.

П’ЯДУН СОСНОВИЙ. Наприкінці травня з’являються метелики фіолетово-сірого кольору з розмахом крил до 3,5 см. У середині літа на гілках з’являються гусениці зеленого кольору з поздовжніми темними смугами і червоно-коричневою головою, не дуже великі, до 3 см, які починають активно живитися соком рослин. П’ядун поширений повсюдно, вражає сосну, ялицю, ялину, ялівець. Восени гусениці йдуть у ґрунт, де заляльковуються. Зимує в стадії лялечки в опалій хвої або в ґрунті.

Заходи боротьби. Перекопувати пристовбурні кола, знищуючи тим самим лялечок. Обприскування дерев навесні, під час відростання молодих пагонів, та, при необхідності, влітку, препаратом АЛЬТЕКС.

ШКІДНИКИ ШИШОК.

Шишкова вогнівка, гусениці якої гризуть шишки і поїдають насіння. Окрім прямого знищення насіння шкідниками, помітно падає схожість із насіння, що залишилось. На поверхні шишок висить маса екскрементів буруватого кольору, місцями напливи смоли. Пошкоджені шишки мають спочатку буруватий колір, пізніше темніють і опадають. Здебільшого страждають породи сосни, модрини, ялиці, кедрової сосни. Вогнівка – один з найголовніших шкідників насіння хвойних рослин.

Шишковий смолюх, жук-довгоносик 5-7 мм, коричневого кольору. Жуки під час харчування вигризають ямки в корі на верхівках пагонах і в шишках. Пошкоджені шишки недорозвинені, покриті бурими плямами і краплями смоли.

Заходи боротьби: Збирання та знищення пошкоджених шишок. Профілактичні обприскування дерев під час масового льоту метеликів і відродження личинок препаратом АЛЬТЕКС.

ШКІДНИКИ СТОВБУРІВ. Стовбурові шкідники ушкоджують кору і різні шари деревини. Їх личинки розвиваються під корою, проникаючи в усі шари дерева (залежно від видової приналежності шкідника). Потрапляючи під кору, короїди виділяють пахучі речовини – феромони, на їх запах злітаються інші жуки. Заселене короїдами дерево врятувати вдається вкрай рідко, а якщо жуки заселили його по всьому колу стовбура, то єдина міра – термінове знищення дерева, поки молоде покоління жуків не вийшло з-під кори. При наявності стовбурових шкідників уже в середині літа хвоя починає тьмяніти, пізніше жовтіє і опадає. Також спостерігаються численні дрібні отвори в корі. По всій окружності стовбура рясно висипається коричнева бурова мука.

Короїд-друкар або великий ялиновий короїд – відноситься до числа особливо небезпечних шкідників лісу.
Великий ялинових лубоїд – найбільший з короїдів, до 9 мм завдовжки. Вкрай небезпечний шкідник, дуже агресивний. Нападає, в основному, на старі ялини, але не нехтує і молодими деревами. Може заселяти сосни.

Чорні ялинові вусачі впроваджуються в стовбур дерева і роблять там численні ходи. При відкладанні яєць вусачі залишають на корі характерні зарубки. Зазвичай вусач потрапляє до нас з розплідників разом із зараженим посадковим матеріалом.

Ялиновий дроворуб. Він шкодить ялини, пошкоджує також ялицю, сосну і модрину. Жук поселяється на ослаблених або хворих деревах. Личинки проробляють в деревині широкі ходи.
Заходи боротьби. На початковій стадії є шанс врятувати дерево. Ретельна обробка захисними препаратами, спринцювання отворів, які утворились, можуть убити перших жуків, не давши їм розмножитися і залучити до дерева основну масу шкідників. У період льоту жуків (червні – липні) обприскують крони дерев контактними інсектицидами. Якщо виявили бурове борошно, видаліть ножем кору в місці його появи і видаліть білі личиноки, що поїдають камбій. Рекомендовано використовувати інсектицид ДЕСТРОЙ.

КОРЕНЕВІ ШКІДНИКИ. До кореневих комах-шкідників належать ті, що живуть у ґрунті та поселяються на кореневій системі — це личинки травневневого хруща, ковалики та капустянка.

Заходи боротьби. Перекопувати пристовбурні кола та проливати інсектицидом ІН СЕТ, SC.

http:/fitolikar.com.ua/articles/19665-SISTEMA-ZAHISTU-HVOYNIH-ch-1-Shkidniki.html
Сосновий зірчастий пильщик ткач - http:/lisozahyst.org.ua/?p=1060

Висновок : КУПИТИ АЛЬТЕКС, ДЕСТРОЙ, (ДЕСТРОЙ+ФРЕШ)

https://olga-den-f.livejournal.com/1400569.html

Profile

olga_den_f: (Default)
olga_den_f

May 2025

S M T W T F S
    123
45678910
11121314151617
181920212223 24
25262728293031

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 25th, 2025 02:58 pm
Powered by Dreamwidth Studios